Nurkowanie z Grupa Media Informacyjneto zestawienie najciekawszych informacji dla amatorów, profesjonalistów i pasjonatów świata podwodnego i związanego z nim nurkowania. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o nurkowaniu, informacje teleadresowe, o organizacjach nurkowych, najciekawszych miejscach nurkowych wraz z opisem tych miejsc. Opis obejmuje również bazę logistyczną i usługową funkcjonującą w otoczeniu opisywanych nurkowisk.
Nurkowanie jest jednym z najbardziej ekscytujących sportów. Dzięki niemu możesz podziwiać niesamowite widoki pod wodą i czuć to nieprawdopodobne wrażenia zawisania w przestrzeni wodnego środowiska.
Każdy znajdzie w nurkowaniu coś dla siebie. Podglądanie bujnego życia podwodnego bajecznie kolorowych raf koralowych, podziwianie ogromu zatopionych wraków, ekscytacja nocnym życiem podwodnych organizmów, to tylko niektóre z aspektów nurkowania.
Jeśli chcesz nurkować głęboko i interesują Cię nurkowania techniczne, otwiera się przed Toba fascynująca droga kursów przygotowanych specjalnie dla Ciebie, po to, aby dotrzeć w miejsca, gdzie znalazło się mniej ludzi niż na Księżycu.
Z pewnością słyszeliście już wiele o nurkowaniu i widzieliście wspaniałe filmy w telewizji. Nic jednak nie zastąpi tego wspaniałego uczucia nieważkości, lekkości i spokoju pod wodą oraz nieprawdopodobnie dobrego samopoczucia po zakończeniu nurkowania. Tego nie da się opisać, tego trzeba spróbować samemu. Czytaj również dział - Wraki GMI ... , Oceanarium ...
Kurs dla młodych adeptów nurkowania. Czy warto zapisać swoje dziecko na taki kurs. Wielu rodziców nurkujących zapewne nie będzie miało wątpliwości. Będą chcieli podzielić się ta piękną pasją. Warto pamiętać, że choć federacje nurkowe mają kursy dla dzieci, to jednak im młodszy kursant, tym większe ryzyko wypadku. Dlatego nie ma co się spieszyć ze zdobywaniem kolejnych specjalizacji. Nim zapiszesz dziecko na kurs warto przećwiczyć z nim rzeczy, które pojawią się na podczas zajęć. Ich wcześniejsze opanowanie pozwoli dziecku poczuć się pewniej pod wodą i ułatwi mu wykonywanie kolejnych zadań. Jeśli nurkujesz, z pewnością już się w to bawicie, jeśli nie - być może nurkowanie stanie się waszą wspólną pasją?
Nurkowanie jest obecnie istotną częścią nauki. Pozwala na gromadzenie unikatowego materiału badawczego z rejonów, w których inne techniki zawodzą oraz umożliwia uzupełnienie brakującej wiedzy o przybrzeżnej strefie dna twardego. Nowatorskie badania owocują odkryciami.
Na ilu kontynentach byśmy nie postawili stopy, ilu byśmy nie odwiedzili państw, to wciąż ponad 70% powierzchni Ziemi pozostanie niemal nietknięte. Więc postanówmy zajrzeć tam, gdzie większość jednak nie zagląda, zejść pod wodę i zapoznać się z morskim światem, który do tej pory był dla nas olbrzymią zagadką.
Na początku jest kurs. Potem pierwsze nurkowania, coraz większa pasja i nawet się nie obejrzymy, a każde wakacje spędzamy pod wodą. W pewnym momencie naszej nurkowej kariery, stajemy przed potrzebą lub nieodpartą chęcią zakupu własnego sprzętu do nurkowania.
…Kubańczyk Francisco Ferrerasa bez butli do oddychania, mając w płucach tyle powietrza, ile zaczerpnął jednym haustem na powierzchni, osiągnął głębokość 130 m. W odpowiedzi na ten wyczyn Włoch Umberto Pelizzari zanurkował na głębokość 131 m. Od zanurzenia do powrotu na powierzchnię upłynęły trzy minuty i trzydzieści trzy sekundy. Za graniczną głębokość możliwą do uzyskania przez człowieka, na zatrzymanym oddechu przyjmuje się 30 metrów. Odpowiada to czterokrotnemu zmniejszeniu objętości płuc.
Nurkowanie jest obecnie istotną częścią nauki. Pozwala na gromadzenie unikatowego materiału badawczego z rejonów, w których inne techniki zawodzą oraz umożliwia uzupełnienie brakującej wiedzy o przybrzeżnej strefie dna twardego. Nowatorskie badania owocują odkryciami.
My, freediverzy jesteśmy bardzo dumni z tego, że wiemy jak zabezpieczać się w czasie najgłębszych nawet nurkowań (no, może poza jazdą na windzie, która jednak sprawia nam trochę problemów asekuracyjnych). Pozornie jest to duma jak najbardziej uzasadniona. Poziom bezpieczeństwa uzyskiwany w czasie zawodów bezdechowych rzeczywiście jest bardzo wysoki, praktycznie 100 procentowy.
W medycynie przyjmuje się, że czasie od 3 do 5 minut od zatrzymania krążenia w mózgu zaczynają zachodzić nieodwracalne zmiany z powodu niedotlenienia. Najczęściej mówi się o 4 minutach, po których komórki kory mózgowej zaczynają umierać.
Nurkowanie z Grupa Media Informacyjneto zestawienie najciekawszych informacji dla amatorów, profesjonalistów i pasjonatów świata podwodnego i związanego z nim nurkowania. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o nurkowaniu, informacje teleadresowe, o organizacjach nurkowych, najciekawszych miejscach nurkowych wraz z opisem tych miejsc.
Nurkowanie z Grupa Media Informacyjneto zestawienie najciekawszych informacji dla amatorów, profesjonalistów i pasjonatów świata podwodnego i związanego z nim nurkowania. Znajdziemy tutaj podstawowe informacje o nurkowaniu, informacje teleadresowe, o organizacjach nurkowych, najciekawszych miejscach nurkowych wraz z opisem tych miejsc.
Ponieważ wszyscy jesteśmy dość monotematyczni i naszym ulubionym zajęciem jest spędzanie długich godzin pod wodą, to temat „w co się bawić” mamy niejako na starcie rozwiązany. Za chwilę pojawia się jednak zasadnicze i dużo trudniejsze pytanie – „gdzie?”.
W wakacje często decydujemy się na opuszczenie granic naszego kraju w celu zanurkowania w innym miejscu, niż uroczy Zakrzówek czy zimny Bałtyk. Pakujemy niezbędne ubrania, kosmetyki, sprzęt nurkowy, aparat i ruszamy na lotnisko. Przy odprawie okazuje się, że dodatkowa opłata za drobne parę kilo nadbagażu przekracza cenę całego wyjazdu. Tak, to, niestety, nie jest żart. A to tylko jedna z niespodzianek, które mogą nas zaskoczyć podczas podróży samolotem. Aby ich uniknąć, czyli spokojnie przetrwać podróż samolotem, zachęcamy do przeczytania kilku praktycznych wskazówek, które przygotowaliśmy dla naszych Czytelników.
Zaczynając naukę nurkowania jedną z bardziej stresujących czynności jaką nurek musi wykonać jest wyrównanie ciśnienia w przestrzeniach naszego ciała wypełnionych powietrzem, czyli tzw. „przedmuchiwanie” uszu.
Na początku jest kurs. Potem pierwsze nurkowania, coraz większa pasja i nawet się nie obejrzymy, a każde wakacje spędzamy pod wodą. W pewnym momencie naszej nurkowej kariery, stajemy przed potrzebą lub nieodpartą chęcią zakupu własnego sprzętu do nurkowania.
Przed rozpoczęciem nauki przyszły nurek musi podjąć decyzję w jakiej organizacji chce zrobić pierwszy kurs. Dla kogoś, kto nie ma jeszcze żadnego doświadczenia nurkowego, taki wybór może stanowić nie lada problem. Nie demonizujmy jednak wyboru organizacji – wszystkie uczą nurkować, i nie jest ich celem utopienie klienta na pierwszym wyjeździe! I licencje wydawane przez wszystkie obecne w Polsce organizacje nurkowe są rozpoznawalne na świecie w bazach nurkowych. Poza tym wybór pierwszej organizacji nie skazuje nas na całe życie – nie ma przeszkód, żeby kolejne kursy robić w innej organizacji.
Wyjazdy nurkowe mają swój swoisty urok – gdziekolwiek pojedziemy z niecierpliwością będziemy czekać na zejście pod wodę i na to, co możemy tam zobaczyć. Otaczać nas będą ludzie, którzy dzielą tę samą pasję. Wspólne rozmowy, opowieści co kto zobaczył, jak jest w innych miejscach, wymiana uwag o sprzęcie czy zdjęciach właśnie zrobionych, powoduje, że nurek zawsze ma gdzie i z kim pojechać. Nie musimy mieć stałego towarzysza wypraw, wystarczy spakować się i jechać. Niezależnie czy będzie to wyjazd zorganizowany, czy zdecydujemy się na samodzielny wypad, nigdy nie będziemy sami. Nurkowie na całym świecie tworzą jedną wielką paczkę znajomych – łączy ich w końcu wspólny niekończący się temat rozmów.
Polska jest wspaniałym miejscem, gdzie możesz uprawiać nurkowanie. Nurkować można nie tylko w morzu - Bałtyk, ale również w jeziorach, tylko rzeki nadają się tylko do spływów. Poniżej zamieszczam najbardziej atrakcyjne miejsca w Polsce. Z przyjemnością oddaję do dyspozycji mapkę z pięknymi i czystymi jeziorami do nurkowania.
Poprawna i zrozumiała komunikacja pod wodą to jedna z najważniejszych umiejętności podnoszących poziom bezpieczeństwa nurków. Każdy nurek powinien posługiwać się nurkowym językiem migowym. Dzięki niemu możemy przekazać partnerom informacje odnośnie zmiany planu nurkowania, niebezpieczeństw lub podzielić się obserwacjami.
Nurkowie zazwyczaj podróżują po całym świecie. W większości baz nurkowych porozumiewamy się po angielsku, czasami po hiszpańsku. Nie zawsze jednak znamy lub pamiętamy wszystkie potrzebne nam słowa i zwroty. Postaram się przedstawić najpopularniejsze i przydatne tłumaczone z języka polskiego na angielski i hiszpański.